This action cannot be undone. This will permanently delete All Practiced Questions.
Only bookmarked questions of selected question set or default questions are shown here. Click Here to view all bookmarked questions of the chapter
If the energy value is E = 3.03 × 10–19 Joules, (h = 6.6×10–34 J x sec., C = 3×108 m/sec), then the value of the corresponding wavelength is:
| 1. | 65.3 nm | 2. | 6.53 nm |
| 3. | 3.4 nm | 4. | 653 nm |
Other Reason
The value of Planck's constant is 6.63 × 10–34 J s. The velocity of light is 3.0 × 108 m s–1. The closest value to the wavelength in nanometers of a quantum of light with a frequency of is:
1.
2.
3.
4.
Other Reason

© 2026 GoodEd Technologies Pvt. Ltd.